A részterületek sajátosságai

Az iparban, a gazdálkodó szervezeteknél ill. az önkormányzatoknál jelentkező munka-, tűz-, környezet- és egészségvédelmi feladatok rendkívül összetettek, melyek megoldása a technológiai ismereteken kívül igazgatási, jogi, gazdasági, munkavédelmi és humán ismeretekkel is rendelkező speciális szakemberek képzését követelik meg.

Az egészség- és munkavédelem célja, hogy a munkavállalók munkájukat az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos körülmények között végezhessék. A munkavédelem területén is folyamatosak a fejlesztések, a technológia fejlődése és a folyamatos fejlesztés elve alapján kidolgozott EU-s irányelvek hazánkban is fontos szabályozók.

Az Európai Unióhoz történt csatlakozásunk minden cégtől szigorúbb környezetvédelmi magatartást követel, amely az aktuális feladatok megoldásához megfelelően képzett szakember bevonását teszi szükségessé (hatástanulmányok a beruházásokra és termelési tevékenységekre vonatkozóan, telephely-engedélyeztetés, környezetvédelmi felülvizsgálatok, környezetirányítási rendszerek bevezetése, környezeti audit, biztonságtechnika, kockázatelemzés). A környezetvédelmi feladatokat egyértelműen célszerű összehangolni a munka- és tűzvédelmi, illetve környezet- és foglalkozás-egészségügyi feladatokkal is, s így egy kézbe helyezni ezen feladatok irányítását a kitűzött célok elérése érdekében.

Az EHS területéhez tartozik tehát még a tűz- és katasztrófavédelem, valamint az iparbiztonság is. A tűz elleni védekezés mellett szükség van a katasztrófák elleni védekezésre és iparbiztonságra is, hogy megelőzzük, és szükség esetén kezeljük azokat az eseményeket, amikor emberek élete, anyagi javak, természeti értékek kerülnek veszélybe.

Legutóbbi frissítés: 2023. 09. 05. 15:01