Hírek

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok, a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék docense, Kovács Péter kapta idén a Magyar Építőművészek Szövetsége Kotsis Iván-érmét. Ugyancsak rangos elismerésben részesült a kar két fiatal oktatója, Major Zoltán és Müllner Péter, akik a Molnár Péter-díjat vehették át.

Mintegy hatszáz fiatal látogatott el szerdán a Böszörményi úti campusra, ahol mindent meg lehetett tudni a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karáról. A rendezvényen egyebek mellett szó esett a képzési paletta sokszínűségéről, a hallgatók számára kínált lehetőségekről a tehetséggondozás, a sport, a kultúra és a közösségi élet terén.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.

Az adventi időszak a karácsonyra való lelki felkészülés ideje, sokak számára azonban inkább az idővel való versenyfutást jelenti. Egy több ezer éves, manapság nagyon divatos mozgásforma segíthet a lecsendesedésben, a belső béke megtalálásában, a Debreceni Egyetem hallgatói már ki is próbálhatták.

Kína vezető felsőoktatási intézményével, a Tsinghua Egyetemmel kötött kutatási, innovációs és technológiai együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem. A két intézmény partnersége többek között az orvostudomány, a terápiás eljárások, a gyógyszer- és élelmiszerfejlesztés, valamint a mesterséges intelligencia alapú kutatás-fejlesztés területeire terjed ki, az ezt rögzítő dokumentumot a Debreceni Egyetemen írták alá a felek.

Hiánypótló doktori iskola jött létre a Debreceni Egyetemen, a gépészeti tudományok iránt érdeklődő hallgatók előtt nyílik meg a lehetőség a jövőben, hogy eljussanak egy magasabb szintre. A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola két programmal és két alprogrammal várja a leendő doktoranduszokat.

A hazai egyetemi szintű informatikai oktatás jövőbeli stratégiáiról tanácskoztak a 27. Gyires Béla Informatikai Napon a szakemberek. A Debreceni Egyetem Informatikai Karának hagyományos szakmai eseményén több hazai felsőoktatási intézmény vezetője emlékezett Gyires Béla professzorra és ünnepelte együtt a DE húszéves Informatikai Karát. A szakmai napon adták át a kar legjobb hallgatóinak járó elismeréseket is.

A közép-ázsiai országok kulturális örökségének bemutatására, hagyományaik megismertetésére és nyelvük megmutatására nyílt közösségi tér a Debreceni Egyetemen. A Türk Sarok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország, Türkmenisztán és Üzbegisztán hallgatói és a térség iránt érdeklődők számára kínál különleges találkozási pontot.